aranżacja wnętrz, wystrój wnętrz, meblowanie, projektowanie wnętrz

Właściciel czy Najemca? Kto powinien ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie? – Porady Mistrza

Choć ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkiem, wiele osób decyduje się ubezpieczyć mieszkanie niezależnie czy w nim mieszka, czy je wynajmuje.

Za faktem by ubezpieczać nasze mieszkania przemawia również to, że są to kosztowne inwestycje.
Posiadając mieszkanie na wynajem, powinniśmy szczególnie pomyśleć, w jaki sposób zabezpieczyć się przed zniszczeniem własnego lokalu.

Nieruchomość należy zabezpieczyć przed wystąpieniem szkód spowodowanych przez pożar i inne zdarzenia losowe m.in. zalanie, opady atmosferyczne, silny wiatr, powódź. Można rozważyć rozszerzenie zakresu ochrony np. o dewastację lub stłuczenie, które mogą zostać spowodowane działaniami najemcy.
Ważne: Właściciel nie ma obowiązku chronić lokatora przed kradzieżą.

Coraz częstszym przypadkiem jest posiadanie polisy OC, przez najemcę, która obejmuje ubezpieczenie ruchomości i pokrywa koszty naprawy szkód wyrządzonych w mieszkaniu (tzw. OC najemcy) oraz OC w życiu prywatnym na okoliczność wyrządzenia szkód osobom trzecim.
Oczywiście, jeśli właściciel posiada ubezpieczenie, najemca nie musi przejmować się kosztami remontu, czy malowania w przypadku zalania sąsiada. Jeśli jednak, towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym właściciel zawarł polisę, chciałoby dochodzić zwrotu poniesionych kosztów, gdyż zalanie zostało spowodowane przez osobę trzecią, lub wstrzymywałoby wypłatę środków, wystarczy przestawić polisę OC najemcy i to z niej będą ściągnięte środki za usunięcie szkody.
Z OC również mogą być pokrywane koszty naprawy zniszczeń spowodowanych w wynajmowanym mieszkaniu, bez szkód dla sąsiadów (zbicie luster, zadrapanie ścian, zalanie parkietu).

Decydując się na wynajęcie mieszkania, dobrze jest przy weryfikacji najemcy, poruszyć temat ewentualnych możliwości ubezpieczenia mieszkania. Koszty w takich wypadkach są naprawdę niewielkie (najemca może wykupić pakiet już od ok 50 PLN), a komfort i bezpieczeństwo dla właścicieli i najemców zdecydowanie wyższy.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy, proszę, udostępnij go na swoim fejsbuku 🙂

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *