Szkolenie odbyło się: 21.10.2014
Cel Szkolenia “Podatki od najmu – czy ryczałt to najlepszy sposób?”:

W obecnej sytuacji coraz większą popularnością cieszą się inwestycje w nieruchomości jako alternatywa do trzymania pieniędzy w banku. Celem szkolenia jest przedstawienie w praktyce najbardziej istotnych zagadnień związanych z inwestycjami w mieszkania pod wynajem.
Będąc aktywnymi na rynku najmu, widzimy i odczuwamy, że wraz z popularnością tej formy inwestycji rośnie podaż, co powoduje, że stopy zwrotu z najmu nie są już tak atrakcyjne jak jeszcze klika lat temu.

Dlaczego warto rozliczać podatek od wynajmu?

 

Na początek warto zwrócić uwagę na mały szczegół – użyto słowa „rozliczać” a nie „płacić”. Różnica jest taka, że należy podatek rozliczać, natomiast nie oznacza to, że ten podatek zawsze będziemy płacić. Przy odpowiednim rozliczaniu często okazuje się, że podatek do zapłacenia jest na zerowym albo minimalnym poziomie. Powodów, dla których warto rozliczać podatki od przychodu czy dochodu uzyskanego z najmu nieruchomości jest wiele. Przede wszystkim niepłacenie podatków (albo płacenie z opóźnieniem czy niezłożenie deklaracji) powoduje powstanie zaległości podatkowej, od której zostaną naliczone odsetki. Dodatkowo, za nieodprowadzenie należnego podatku można również ponieść odpowiedzialność karną, podlegającą karze grzywny i/lub karze pozbawienia wolności.
Nie warto się ukrywać
Można liczyć na to, że fakt prowadzenia wynajmu i nieodprowadzania należnego podatku od dochodów z tego wynajmu nie wyjdzie na jaw. Urząd skarbowy ma jednak na kontrolę co najmniej 5 lat i jest to dość długi okres, podczas którego może pojawić się wiele okoliczności, powodujących przykre konsekwencje dla właściciela mieszkania.
Jedną z takich okoliczności może być jakikolwiek konflikt z najemcą. Posiada on przecież informację o tym, że właściciel mieszkania uzyskuje przychody z najmu i, w przypadku, gdy będzie chciał wynajmującemu zrobić na złość, po prostu złoży donos.
Ujawnienie przychodów z najmu może nastąpić również, gdy wynajmujący będzie chciał skorzystać z drogi prawnej przymuszenia najemcy do czegokolwiek, np. zapłacenia zaległego czynszu.
Uczciwość popłaca
Zgłoszenie umowy do urzędu skarbowego jest również warunkiem koniecznym do skorzystania z najmu okazjonalnego. Jeśli więc planujemy skorzystać z dobrodziejstw tej konstrukcji prawnej w celu zmniejszenia ryzyka i problemów ze złym najemcą, rozliczanie podatku jest niezbędne.
Przy ocenie zdolności kredytowej (np. gdy ubiegamy się o kredyt na kolejne mieszkanie), niektóre banki zaczynają brać pod uwagę przychody z najmu, a sposobem udokumentowania tych przychodów są umowy z najemcami, wpłaty na konto, ale często też zeznania podatkowe, np. PIT-36 lub PIT-28 za ostatni rok. Jeśli więc ktoś nie płaci podatku od najmu, w oczywisty sposób nie jest w stanie wykazać tych przychodów w banku.
Wszystko się może zdarzyć
Czasami z racji wynajmu możemy też mieć kontakty z policją. Przykładowo, wobec właścicieli mieszkania znajdującego się obok mieszkania, które wynajmowałem innym ludziom, toczyło się postępowanie policyjne dotyczące przemocy domowej. Policja wezwała mnie na świadka jako właściciela mieszkania (a więc domyślnie jego mieszkańca), który mógł coś słyszeć lub zobaczyć. Gdy funkcjonariusze usłyszeli, że nie mogłem nic słyszeć, bo tam nie mieszkam, w pierwszej kolejności policjant prowadzący sprawę poprosił o umowę najmu i spytał, czy płacę podatki od przychodów z wynajmu. Być może nie miał formalnych podstaw do kontroli, ale lepiej w takich sytuacjach mieć wszystkie zobowiązania wobec fiskusa poprawnie wypełnione.
Problem w drodze na szczyt
Wynajem może również wpłynąć na karierę. Przykładowo, może mieć znaczenie przy ubieganiu się o wysokie stanowiska w instytucjach państwowych. W przypadku wielu z nich istnieje obowiązek złożenia zeznania majątkowego, a więc wykazania całego majątku, w tym nieruchomości, a także uzyskanych dochodów. Zeznanie, w którym występują mieszkania, a nie ma dochodów z najmu, wygląda podejrzanie.
W przypadku osób pracujących w instytucjach państwowych (a tak naprawdę wszystkich, którzy pełnią jakiekolwiek bardziej eksponowane stanowisko) ujawnienie, że uzyskują dochody z najmu, a nie rozliczają poprawnie podatku, najczęściej kończy się (a przynajmniej powinno kończyć się) dymisją. Przykładów takich sytuacji w historii polskiej młodej demokracji można trochę znaleźć.
Rozliczanie się opłaca
Jak widać, rozliczanie podatku od najmu jest nie tylko wymogiem prawa i obowiązkiem każdego podatnika, lecz po prostu się opłaca. Przede wszystkim jednak odpowiednie rozliczanie podatku od najmu zapewni, że faktycznie płacone przez nas kwoty będą na akceptowalnym poziomie, a w sprzyjających okolicznościach nawet zerowe.

Program Szkolenia:

18.00 – 18.05 Przedstawienie idei Szkoleń „Mistrz Wynajmu”
18.05 – 19.15 – Różne formy opodatkowania najmu: najem prywatny (ryczałt i zasady ogólne), działalność gospodarcza, spółki
– Kluczowe zagadnienia w opodatkowaniu najmu
– Jak przeanalizować swoją sytuację podatkową i zoptymalizować ją w 2015 roku
– Przewidywane zmiany dotyczące opodatkowania najmu w 2015 roku
19.15 – 19.30 Przerwa
19.30 – 20.55 – Ogólne podejście do opodatkowania podnajmu
– Kluczowe zagadnienia w opodatkowaniu podnajmu
– Kasa fiskalna w najmie
– Wystawianie faktur w najmie
20.55 – 21.00 Podsumowanie, zapowiedź kolejnego Szkolenia

 

Prowadzący: Grzegorz Grabowski

Grzegorz GrabowskiMieszkanicznik od 8 lat, współzałożyciel Stowarzyszenia „Mieszkanicznik”, specjalista od rozliczeń podatku od najmu i rozliczeń z najemcami.
Grzegorz prowadzi blog www.wynajmistrz.pl, za pośrednictwem którego pomaga czytelnikom w problemach związanych
z podatkami od wynajmu, rozliczeniami z najemcami i w innych kwestiach.

Jest autorem książki “Podatek od najmu i rozliczenia z najemcami. Poradnik w 100% praktyczny.”, z której skorzystało już ponad 1000 właścicieli mieszkań.

Prowadzi również biuro rachunkowe wyspecjalizowane w obsłudze klientów posiadających nieruchomości (www.wynajmistrz.pl/biuro).

 

 

[first_third]Organizator:

fb-mistrzwynajmu[/first_third] [second_third]Partner Strategiczny:

LOGO_ECHO_INVESTMENTLogo_01WM-logo[/second_third] [last_third]Patronat:

dwutygodnik_logo_7.09.2011 nieruchomosci-cafe[/last_third]

Partnerzy:
notuq_logo_1500x410-01 Logo Zagórzanka_n ScenyDomowe-1 turnau

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *