house-435618_1280

Kupię, zamieszkam albo wynajmę – cudzoziemcy kupują coraz więcej domów i mieszkań w Polsce.

Ceny nieruchomości, sytuacja polityczna i ekonomiczna, co by nie mówić, polski rynek nieruchomości jest atrakcyjny dla obcokrajowców.

W poprzednim roku najwięcej mieszkań, w grupie obcokrajowców, kupili Niemcy. Weszli oni w posiadanie ponad 30 tys. mkw. mieszkań. Zakładając, że mieszkanie ma 45-55 mkw. jest to pomiędzy 660 a 540 mieszkań.
Ta informacja może nie dziwić, ponieważ nasi zachodni sąsiedzi, byli w czołówce zagranicznych inwestorów w rynek nieruchomości w Polsce w ostatnich latach.

Ciekawym zjawiskiem może być wzrost zakupu nieruchomości przez Ukraińców.
W 2014 roku kupili oni o 30% więcej mieszkań niż rok wcześniej. Nabyli oni ponad 24 tys. mkw. mieszkań, co pozycjonuje ich na drugim miejscu w zakupie mieszkań przez obcokrajowców w poprzednim roku.
W 2013 roku odsetek ten stanowił 11,4%, a jeszcze 5 lat wcześniej, było to niewiele ponad 5%.
Niewątpliwie zmiany te mają związek z niepewną sytuacja polityczną na Ukrainie.
Możemy zaobserwować, że trend ten idzie ku górze i mieszkania w Polsce stają się atrakcyjne nie tylko pod względem inwestycji, ale również dają możliwość bezpiecznego zamieszkania po opuszczeniu Ukrainy.
Bardzo możliwe, że Ukraińcy obecnie opuszczający swój kraj będą korzystać z możliwości wynajęcia lokali od swoich rodaków. Jednak z informacji biur pośredniczących w wynajmie, będzie to i tak niewielka liczna, w porównaniu z zapotrzebowaniem.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w ubiegłym roku, w Polsce, mieszkania i domy kupili obywatele 92 krajów.
W czołówce, poza Niemcami i Ukrainą, plasują się Francuzi, Włosi, Anglicy. Niemniej jednak rynek nieruchomości w Polsce jest też atrakcyjny dla Chin czy obywateli Dominikany.

Wśród zagranicznych inwestorów przeważają osoby fizyczne (80%), a łącznie w poprzednim roku cudzoziemcy kupili około 4-4,5 tys. mkw. co stanowi około 3% rocznej liczby nowych mieszkań w naszym kraju.

Pod względem lokalizacji dominuje Warszawa, następnie Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Łódź.

Zainteresowanie mieszkaniami w naszym kraju rośnie, więc warto wykorzystać obecne warunki kredytowe i stosunkowo niski wkład własny, by kupić nieruchomość.

źródło: Home Broker, MSW

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *