aranżacja wnętrz, wystrój wnętrz, meblowanie, projektowanie wnętrz

Kaucja za mieszkanie – jak przygotować do niej siebie i najemców?

Co zrobić, aby rozliczenie kaucji byłym już najemcom, nie spędzało snu z powiek, nie zajmowało zbyt wiele czasu i nie kosztowało dużo emocji?

Kaucja pobierana przy podpisaniu umowy, przeważnie ma zabezpieczyć ewentualne zniszczenia oraz pokryć koszty mediów po zakończonej umowie najmu.
Aby rozliczenie jej było łatwe i proste warto zwrócić uwagę najemcom na kilka aspektów.
1. Wyjaśnij w jakim czasie kaucja zostanie rozliczona i zwrócona po zakończonej umowie najmu. Zrób to już przy podpisaniu umowy i jak trzeba przypomnij w czasie trwania najmu.
2. Określ co jest naturalnym zużyciem mieszkania, a co kwalifikuje się na ewentualny remont ze strony najemcy.
3. Podczas najmu przypomnij o dbanie o mieszkanie.
4. Na miesiąc przed wyprowadzką lokatora, zapowiedz się z wizytą w mieszkaniu.
Wizyta w mieszkaniu na około 4 tygodnie przed opuszczeniem go przez najemcę, daje możliwość zwrócenia uwagi na stan sprzętów i ścian. Można wtedy określić jasno sytuacje – trzeba odmalować, czy nie, czy najemcy zrobią to w ciągu miesiąca na swój koszt, czy po okresie najmu na ich koszt zorganizujemy ekipę malarską.

O ile rozliczenie mediów możemy dostać prawie „ od ręki”, to zorganizowanie fachowców, czy osób, które posprzątają mieszkanie może zająć trochę czasu i niepotrzebnie wydłużyć czas rozliczenia kaucji.
Przeznaczając około 30 minut możemy zyskać oddanie naprawdę czystego mieszkania, gotowego na kolejnych najemców, oraz dobre relacje z najemcami, a pamiętajmy, że osoby szukające mieszkań wymieniają się swoimi doświadczeniami, a siła poleceń jest ogromna.

 

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy, proszę, udostępnij go na swoim fejsbuku 🙂

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *