podatek od najmu

Jaką formę opodatkowania najmu wybrać?

Wynajmując mieszkanie zarabiasz. Regularnie, co miesiąc, na Twoje konto bankowe wpływają pieniądze. Skoro jest zysk, to musi być też podatek- inaczej się nie da. Oczywiście możesz nie płacić podatków, ale konsekwencje będą dużo gorsze niż przelewy do Urzędu Skarbowego, które trzeba wykonywać. Dlaczego warto rozliczać podatek od najmu pisaliśmy tutaj >>

Skoro już ustaliliśmy, że podatki trzeba płacić, zastanówmy się jaką formę opodatkowania wybrać. Opcje są dwie:

1. Ryczałt

Stawka ryczałtu to 8,5% od przychodów. Jeśli ta forma będzie dla Ciebie odpowiednia, to musisz zgłosić ten fakt do właściwego dla miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego. Bez tej informacji automatycznie zobowiązujesz się do płacenia podatków według skali podatkowej. Wystarczy zwykłe pisemne oświadczenie. Jeśli w tym miesiącu pojawił się pierwszy przychód z najmu, to masz czas na złożenie oświadczenia do 20-stego dnia przyszłego miesiąca (wyjątkiem jest grudzień, w którym należy złożyć oświadczenie do końca roku).

Kiedy wybrać tą formę? Jeśli nie ponosisz wysokich kosztów, to z pewnością ryczałt będzie dla Ciebie bardziej opłacalny. Wymaga też mniejszej ilości formalności, gdyż rejestrujemy jedynie przychody (koszty nie są brane pod uwagę).

2. Skala podatkowa

Podatek płacimy według obowiązującej w danym roku skali. Obecnie są dwa progi – 18% i 32% od dochodu. Drugi próg rozpoczyna się, gdy Twój przychód w skali roku przekracza 85 528 zł, przy czym do tej kwoty zalicza się zarówno przychód z najmu, jak również z umowy o pracę, czy innych źródeł.

Kiedy wybrać tą formę? 8,5% wygląda lepiej niż 18%, więc decyzja wydaje się oczywista. Jednak 8,5% płacimy od przychodów, natomiast 18% naliczane jest od dochodu – czyli od przychodu odejmujemy koszty takie jak remonty, odsetki kredytu hipotecznego, czy opłaty administracyjne. Może okazać się, że 18% od X zł to mniejszy podatek niż 8,5% od Y zł.

W przypadku małżeństwa (współwłaścicieli mieszkania) pojawia się jeszcze trzecia opcja – podatek liniowy, czyli 19%. Warunek jest jeden: małżonkowie muszą uzyskiwać przychody z różnych źródeł.

Działalność gospodarcza, a podatek od najmu

Jeśli nieruchomość jest składnikiem majątku Twojej firmy, nie masz innej możliwości jak rozliczać się w ramach wykonywanej działalności. W przeciwnym wypadku możesz zdecydować czy najem będzie odrębnym źródłem przychodu, choć nie jest to regułą. Znaczenie mogą mieć tu m.in to, czy najem jest Twoim stałym źródłem utrzymania, albo ile nieruchomości wynajmujesz. W praktyce czasem trudno określić czy mamy do czynienia z najmem prywatnym, czy już kwalifikuje się pod działalność gospodarczą. Na szczęście podatnik może zwrócić się o wydanie indywidualnej interpretacji. Ustalenie jaki najem Cię dotyczy jest o tyle istotne, że wynajmując mieszkanie jako firma, nie możesz rozliczać podatku za pomocą ryczałtu. Do wyboru pozostaje rozliczanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa) lub podatek liniowy (stałe 19% od dochodu).

Podatki nie są najprzyjemniejszym elementem wynajmu nieruchomości, jednak płacić je trzeba, więc jedyne co można zrobić, to zaakceptować ten fakt. Pomyśl jednak – im większe podatki płacisz, tym jesteś bogatszym człowiekiem, prawda? Życzmy sobie jak najniższych podatków pod względem procentów, ale jak najwyższych wpłacanych kwot.

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *