poo

Wynajmuj bezpiecznie – dlaczego warto rozliczać podatek od najmu?

Bezpieczeństwo najmu składa się z wielu płaszczyzn. Możemy myśleć o bezpieczeństwie najemcy w mieszkaniu, bezpieczeństwie prawnym czy wypłacalności i braku agresji ze strony naszego Lokatora. Być może zastanawiasz się, dlaczego rozliczanie podatku omawiamy jako pierwszy aspekt bezpiecznego wynajmu.
Powodów, dla których warto rozliczać podatki od przychodu czy dochodu uzyskanego z najmu nieruchomości, jest wiele. Przede wszystkim, niepłacenie podatków (albo płacenie z opóźnieniem czy niezłożenie deklaracji) powoduje powstanie zaległości podatkowej, od której zostaną naliczone odsetki (reguluje to Ordynacja podatkowa). Dodatkowo, za nie odprowadzenie należnego podatku można również ponieść odpowiedzialność karną, podlegającą karze grzywny i/lub karze pozbawienia wolności (reguluje to Kodeks karny skarbowy).
Niektórzy z wynajmujących, niestety, liczą na to, że fakt prowadzenia wynajmu i nie odprowadzania należnego podatku od dochodów z tego wynajmu nie wyjdzie na jaw. Urząd skarbowy ma jednak na kontrolę co najmniej 5 lat i jest to dość długi okres, w którym może zajść wiele okoliczności, powodujących przykre konsekwencje dla podatnika uchylającego się od swoich obowiązków wobec fiskusa.
Jedną z takich okoliczności może być jakikolwiek konflikt z najemcą. Posiada on przecież informację o tym, że podatnik będący wynajmującym uzyskuje przychody z najmu i, jeśli będzie chciał wynajmującemu zrobić na złość, po prostu złoży donos do urzędu skarbowego.
Ujawnienie przychodów z najmu może nastąpić również, gdy wynajmujący będzie chciał skorzystać z drogi prawnej w celu przymuszenia najemcy do np. zapłacenia zaległego czynszu, rachunku za media lub wyprowadzenia się z mieszkania.
Zgłoszenie umowy do urzędu skarbowego jest również warunkiem koniecznym skorzystania z najmu okazjonalnego. Jeśli więc chcesz skorzystać z dobrodziejstw tej instytucji w celu zmniejszenia ryzyka i problemów ze złym najemcą, rozliczanie podatku jest niezbędne.
Można również wskazać inne przykłady sytuacji, w których nie wypełnienie obowiązków wobec fiskusa może przysporzyć sporo kłopotów (bądź uniemożliwić np. awans zawodowy lub rozwój portfolio wynajmowanych mieszkań).
Wyobraź sobie, że masz na stole propozycję pracy na wysokim stanowisku w instytucji państwowej. Nie wiem, czy wiesz, że w przypadku wielu z nich istnieje obowiązek złożenia zeznania majątkowego, a więc wykazania całego majątku, w tym nieruchomości, a także uzyskanych dochodów. Zeznanie, w którym występują mieszkania, a nie ma dochodów z najmu, wygląda podejrzanie.
Przy ocenie Twojej zdolności kredytowej (np. gdy będziesz ubiegać się o kredyt na kolejne mieszkanie) niektóre banki biorą pod uwagę przychody z najmu, a sposobem udokumentowania tych przychodów są umowy z najemcami, wpłaty na konto, ale najczęściej też zeznania podatkowe np. PIT-36 lub PIT-28 za ostatni rok. Jeśli więc podatnik nie płaci podatku od najmu, w oczywisty sposób nie jest w stanie wykazać tych przychodów w banku.
Sam doświadczyłem również innej sytuacji – wobec właścicieli mieszkania znajdującego się obok mieszkania, które wynajmowałem innym ludziom, toczyło się postępowanie policyjne dotyczące przemocy domowej. Policja wezwała mnie na świadka jako właściciela mieszkania (a więc domyślnie jego mieszkańca), który mógł coś słyszeć lub zobaczyć. Gdy wyjaśniłem, że nie mogłem nic słyszeć, bo tam nie mieszkam, w pierwszej kolejności policjant prowadzący sprawę poprosił o umowę najmu. A przy okazji spytał, czy płacę podatki od tych przychodów. Oczywiście, wszystkie kwestie formalne były w porządku, ale po raz kolejny ucieszyłem się, że zawsze na czas i poprawnie rozliczam podatek od wynajmu.
Mam nadzieję, że przekonałem Cię, że płacenie podatku od najmu jest nie tylko wymogiem prawa i obowiązkiem każdego podatnika, ale po prostu się opłaca. Rozliczanie podatku nie zawsze jest tożsame z jego płaceniem.
Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę w tym zakresie, z pewnością zainteresuje Cię to szkolenie

http://wynajmistrz.pl/s/opodatkowanie-najmu-w-2017-roku-krakow/

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *