Jak zmniejszyć ryzyko wynajmu

Jak zmniejszyć ryzyko wynajmu – to bardzo częste pytanie z jakim się spotykam. Obecnie obsługujemy ponad 110 mieszkań i mamy do czynienia z różnymi przypadkami. Czym się kierujemy?

  1. Prewencja jest lepsza niż interwencja!
  2. Czym mniej masz na sobie, tym lepiej!
  3. Umowa to podstawa – nigdy nie wiesz co się wydarzy.
  4. Najem okazjonalny – twój niedoceniony pomocnik.

Ad. 1. Prewencja jest lepsza niż interwencja!

Rozumiem przez to, że kluczem jest zapobieganie negatywnym zdarzeniom. W jaki sposób?
– weryfikacja najemcy. Nie wynajmujemy każdemu kto chce, ale tym, którzy spełniają nasze wymagania.

– jeżeli ktoś przez telefon, nie oglądając mieszkania, negocjuje cenę lub chce podzielić kaucje – nie wynajmujemy.

– informujemy, że podatek od najmu jest rozliczany i profesjonalnie podchodzimy do tematu najmu. Tego samego oczekujemy od Najemcy.

– kaucja i czynsz – najlepiej, gdy jest płatna przelewem.

– prosimy o pokazanie zaświadczenia o zarobkach lub zalogowanie się na konto, aby sprawdzić wpływy z wynagrodzenia.

– rodzinom lub osobom samotnym z dziećmi, które chcą wynająć mieszkanie, proponujemy Najem Okazjonalny

– umowę na dostawę prądu, gazu i internetu najemca zawiera w swoim imieniu samodzielnie

Ad. 2. Czym mniej masz na sobie, tym lepiej!

art. 6a Ustawy o ochronie praw lokatorów
1.Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.

Od 7 stycznia 2016 roku odcięcie mediów oznacza popełnienie przestępstwa zagrożonego wyłącznie karą pozbawienia wolności.  Mówi o tym Art. 191 §1a Kodeksu karnego. 

Zatem – przepisuj media na Najemcę. Jest to łatwe, szybkie i wygodne do przeprowadzenia. Najemca może przepisać media na siebie na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego i umowy najmu. Może też zrobić Ci pełnomocnictwo, abyś zawarł/a umowy w jego imieniu.

Na umie najmu miej wpisany czynsz najmu wraz oraz naliczenia ze spółdzielni/wspólnoty. Pozostałe płatności niech reguluje samodzielnie najemca jako strona umów na dostawy prądu, gazu, internetu.

Więcej o tym zagadnieniu możesz przeczytać TUTAJ.

Ad. 3. Umowa to podstawa!

Ważne – umowa najmu daje prawo do lokalu, może być zawarta na piśmie lub ustnie. To, że nie masz umowy pisemnej nie oznacza, że jej nie ma. Umowa ustna jest umową na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Stosuj umowy pisemne na czas określony.

Jeżeli Twój najemca popadnie w konflikt z prawem, będzie miał wypadek, zniszczy coś sąsiadom, umrze w mieszkaniu lub poza nim – w tych sytuacjach umowa będzie dla Ciebie wielkim wsparciem. Wraz z umową bardzo ważne są: protokół zdawczo-odbiorczy i ankiety osobowe, gdzie możesz wpisać kontakt do najbliższych osób. Jest to niezwykle ważne, gdy nie możesz się skontaktować z najemcom lub w mieszkaniu zdarzył się wypadek.

Ad. 4. Najem okazjonalny.

Najem okazjonalny to szczególna forma najmu długoterminowego. Dla wielu nazwa może być myląca, gdyż sugeruje, że wynajmujemy mieszkanie okazjonalnie czyli od czasu do czasu. W praktyce Najem Okazjonalny to umowa najmu, w której Najemca poddaje się u notariusza rygorowi egzekucji na wypadek rozwiązania umowy. Więcej o tej formie napiszemy w jednym z kolejnych wpisów.

Mam nadzieję, że te kilka sugestii wpłynie pozytywnie na jakość najmu i sprawi, że będziesz to robił/a bardziej bezpiecznie.

Wartościowe wiadomości? Udostępnij innym 🙂 Dziękuję

 

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *