Przygotowując mieszkanie do wynajęcia poza zrobieniem remontu czy też ewentualnego “odświeżenia” mieszkania pojawia się szereg pytań dotyczących wyposażenia w meble, sprzęty AGD, akcesoria takie jak: pościel, sztućce itd. Czy mieszkanie meblować od razu czy poczekać, aż znajdą się Najemcy? Czy inwestować w zmywarkę, suszarkę do prania, mikrofalówkę, odkurzacz? Czy zakupić wyłącznie podstawowe AGD, czyli pralkę i kuchenkę? Chcemy, aby mieszkanie było wynajęte cały rok i aby Najemcy mijali się w drzwiach, bo zapewni nam to płynność finansową, a jednocześnie nie chcemy wydać majątku na doposażanie naszej nieruchomości.
Dziś mini poradnik dotyczący meblowania.
Pierwszym krokiem w skutecznym wynajęciu mieszkania jest określenie komu chcemy wynająć mieszkanie. Od tego powinniśmy nieco uzależnić nasze decyzje zakupu mebli. Na podstawie doświadczeń firmy PROMABI, która zarządza mieszkaniami na wynajem w Krakowie udało nam się stworzyć zestawienie rodzajów mieszkań do najemców, którzy je najczęściej wynajmują.
Kiedy bez mebli?
Jeśli posiadamy mieszkanie w dzielnicy przyjaznej dla rodziny i takie też jest nasze mieszkanie lub chcemy wynająć dom to sugerujemy wstrzymać się z zakupem mebli do czasu znalezienia Najemcy. Często bowiem zdarza się, że rodzina przenosi się z całym dobytkiem albo jego częścią. Dobrym pomysłem jest w takim przypadku przygotowanie np. zdjęć mebli, które będą wstawione jeśli Najemca zechce, abyśmy to meble zakupili lub przygotowanie wizualizacji mieszkania w pełni wyposażonego. Jeśli zdarzy się, że Najemcy mebli nie chcą to mamy z głowy kupowanie, wnoszenie i skręcanie a potem ewentualne ich przechowywanie jeśli kolejny Najemca będzie chciał puste ściany :). Uwaga! Meble kuchenne wstawiamy bez względu na to komu chcemy wynająć
Jeśli naszym “Klientem” docelowym jest np. młoda para, student czy też obcokrajowcy to mieszkanie meblujemy.
Jakie meble?
Jeśli już wiemy, że mieszkanie będzie umeblowane warto skupić się na tym co kupić i jakiej jakości. Zależnie od układu mieszkania kupujemy meble. Jeśli jest to lokal składający się np. z dwóch pokoi i jest przeznaczony dla czwórki studentów to wstawiamy cztery łóżka jednoosobowe, cztery biurka i krzesła oraz szafy – dobrze jakby każda osoba miała osobną szafę, ale to już kwestia czy mamy odpowiedni metraż mieszkania. W mieszkaniu, które ma układ sypialnia + salon z aneksem z dużym prawdopodobieństwem zamieszka singiel lub para więc warto pokusić się o zakup łóżka dwuosobowego z wygodnym materacem, pojemnej szafy, sofy do salonu, stolika, stołu z krzesłami (spokojnie wystarczy dla 2-4 osób). Jeśli natomiast jesteśmy posiadaczami kawalerki należałoby się zastanowić jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń. W tym wypadku doskonale sprawdzi się łóżko dwuosobowe rozkładane, które w ciągu dnia będzie służyło jako kanapa, stół z krzesłami, pojemna szafa. Do standardowego zestawu mebli warto doda również komodę lub zainwestować w szafę w funkcjonalną szafę, która będzie miała zarówno wieszaki jak i półki oraz szuflady.
Co z jakością mebli?
Na rynku mamy bardzo duży wybór mebli zarówno tanich, jak i bardzo drogich. Warto zainwestować w dość dobrą jakość (aby lokatorom nie rozsypała sie szafa po tygodniu użytkowania) ale też nie ma co przesadzać i kupować szafy za np. 4000 zł. Pamiętajmy o tym, że jeden najemca będzie dbał o mieszkanie, a inny po prostu może zniszczyć i w przypadku jeśli szafa kosztuje tyle co dwukrotność kaucji to pytanie czy zechce nam się to jakkolwiek egzekwować jeśli nie będziemy w stanie pokryć zniszczeń z kaucji? Także zakupy robimy z głową 🙂
Wyjątek od reguły?
Powyższe przykłady dotyczą mieszkań, które standardowo pojawiają się na rynku. Jeśli natomiast chcemy, aby nasze mieszkanie było w wysokim standardzie i tym samym spodziewamy się wyższej stopy zwrotu z najmu wtedy wyposażamy mieszkanie lepszymi jakościowo meblami, zwracając uwagę na detale. Warto w takim wypadku zwrócić się o radę do architektów wnętrz jeśli sami nie bardzo mamy czas i głowę by się tym zająć. Całość mieszkania powinna tworzyć spójną i wyjątkową całość.
Dodatki?
A co z wszelkimi drobiazgami typu ramki, firanki itd? Proponujemy minimalizm. Ramki czy obrazy można powiesić, ale z dużym prawdopodobieństwem Najemca zastąpi je swoimi, to samo z firankami. Warto zapytać przed oddaniem mieszkania czy te rzeczy mają zostać. Odradzamy dodatków typu świece, kwiaty, podkładki na stół itd. jest to element ładnie wyglądający na zdjęciach jednak dla Właściciela jest to dodatkowy wydatek a w perspektywie najmu niczego nie zmienia. Nie będziemy bowiem egzekwować od Najemcy odkupienia wypalonych świec 🙂 Sprawa ma się inaczej przy mieszkaniach droższych, tutaj Klienci cenią sobie jakość i szczegóły, wiec jak najbardziej możemy im zostawić drobne gadżety takie jak świece zapachowe.
Kolejna Porada Mistrza już wkrótce – Co ze sprzętem AGD?
Źródło zdjęcia: www.nieruchomosci.egospodarka.pl
Temat rzeka. Najgorzej z wnoszeniem mebli i AGD przy przeprowadzce. Na szczęście dziś przy wejściach na klatkę zazwyczaj jest taka specjalne stopka do drzwi, więc nie trzeba angażować “pilnowacza”. Ale samo wnoszenie bywa gehenną, zwłaszcza jak w bloku brak windy…