morizon

Co wynajmujący sądzą o swoich lokatorach?[RAPORT]

 Rodziny z dziećmi i obcokrajowcy wśród najbardziej niechcianych lokatorów. Morizon.pl zbadał preferencje wynajmujących

 

Właściciele mieszkań nie chcą u siebie lokatorów z dziećmi, właścicieli zwierząt i obcokrajowców. Mają dość bałaganu, zniszczeń i opóźnień w płaceniu czynszu. Morizon.pl sprawdził, jak wygląda rynek najmu z perspektywy wynajmujących.

 

Jak wynajmujący weryfikują potencjalnych najemców? Jak wygląda ich życie po opublikowaniu ogłoszenia i z jakimi problemami muszą sobie radzić, gdy już podpiszą umowę z nowym lokatorem? Morizon.pl znalazł odpowiedzi na te pytania w swoim nowym badaniu, w którym wzięli udział wynajmujący z całej Polski.

 

Jak wynika z raportu, najemcy nie szanują ani czasu właścicieli, ani wynajmowanych mieszkań. Niemal co drugi badany narzeka na chętnych, którzy umawiają się na oględziny, by ostatecznie w ogóle się nie pojawić. Kiedy już uda się znaleźć lokatora, konieczne są wizyty kontrolne (wynajmowane mieszkanie odwiedza aż 77% badanych) –  by uniknąć bałaganu i zniszczeń, które wśród największych problemów wymienia siedmiu na dziesięciu wynajmujących. Co trzeci zwraca również uwagę na opóźnienia w płaceniu czynszu.

 

Kontrolowanie lokatorów to nie jedyny sposób na uniknięcie trudności. Ważna jest również dokładna weryfikacja chętnych. Owiane złą sławą „castingi na lokatora” stosuje zaledwie 17% badanych. Znacznie częściej wynajmujący posiłkują się… mediami społecznościowymi. By sprawdzić swoich potencjalnych najemców, czterech na dziesięciu właścicieli mieszkań przegląda ich profile na Facebooku.

 

Morizon spytał również wynajmujących, jakich lokatorów nie chcą u siebie mieszkaniu. Ogromna większość (64%) nie wynajmuje osobom z dziećmi, a co piąty właściciel unika podpisywania umowy najmu z obcokrajowcami.

Poniżej kilka infografik:

 

Cały raport znajdziesz na stronie Morizona tutaj

 

Brak Tagów

One Response

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *