Mapka_wer2

Jak pandemia zmieniła rynek wynajmu pokoi i mieszkań w Krakowie?

Od wielu lat wrzesień był ostatnim miesiącem wysokiego sezonu wynajmu na pokoi i mieszkań. Studenci, którzy 1 października rozpoczynają kolejny rok akademicki we wrześniu kończyli poszukiwania swojego nowego mieszkania lub pokoju.

Sytuacja zmieniła się w kwietniu tego roku, ponieważ w związku z pandemią zajęcia na uczelniach zostały odwołane, a brak zajęć stacjonarnych stał się nową normą na krakowskich uczelniach.

W zakresie sposobów nauczania uczelnie są autonomiczne i w pewnym zakresie mogą same decydować o tym, w jaki sposób będą odbywały się zajęcia.

Są 3 opcje prowadzenia zajęć:

  1. Stacjonarnie – tak, jak dotychczas.
  2. Zdalnie – online, tak jak w maju i czerwcu
  3. Hybrydowo – większość zajęć zdalnie, pozostałe stacjonarnie.

Cześć z krakowskich uczelni ogłosiła już że studenci nie wrócą do ławek w aulach, ale czy jest to przesądzone? Sytuacja jest dynamiczna.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej (15.09.2020) minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek powiedział: „Nie będziemy przedłużać funkcjonowania rozporządzenia zawieszającego działanie szkół wyższych, instytutów. To rozporządzenie przestaje obowiązywać i od pierwszego października ograniczeń nie ma. To podkreśla olbrzymią rolę zarządzeń na poziomie szkół wyższych”. Dodał, że aby ułatwić pracę władzom uczelni, jego resort w kontakcie z GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) przygotował szereg wskazań dotyczących bezpieczeństwa na uczelniach. Jak to przedstawia się w obecnej chwili w Krakowie? 1. Uniwersytet Jagielloński – wydział biologii – I stopień – zdalnie – wydział polonistyki – zdalnie i stacjonarnie – wydział zarządzania i komunikacji społecznej – II stopień zdalnie, s. niestacjonarne – zdalnie z elementami stacjonarnym – Collegium Medicum – tryb stacjonarny z elementami kształcenia zdalnego 2. Politechnika Krakowska – w formie hybrydowej 3. Akademia Górniczo-Hutnicza – zdalnie lub w formie hybrydowej 4. Uniwersytet Rolniczy – zdalnie 5. Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego – wykłady zdalnie

Na mapie zostały zaznaczone lokalizacje ww. wydziałów uczelni i koło o promieniu kilometra. W tych lokalizacjach prawdopodobnie będzie najłatwiej wynająć mieszkanie lub pokój studentom (ale już widać, że jest to znacznie trudniejsze niż przed rokiem) Właściciele nieruchomości położonych poza zaznaczonymi miejscami są w gorszej sytuacji.

Obecnie ceny pokoi spadły średnio od 100 zł do nawet 300 zł za pokój. To procentowy spadek na poziomie 15 do 30%.

Spadek cen wynika z dużej podaży pokoi względem mocno ograniczonego popytu.

Dynamika sytuacji na rynku jest bardzo duża. Obecnie nie ma jasnych wytycznych na temat tego jak będzie wyglądał obecny rok akademicki.

Jak wynika z analizy firmy ThinkCo–real estate research lab, która zajmuje się analizą rynku nieruchomości, liczba studentów studiujących w trybie dziennym (czyli takich, którzy będą poszukiwać mieszkania na wynajem) jest stała mniej więcej od 2004 r. i wynosi w Krakowie – 102.000 studentów w tym ponad 8.000 z zagranicy (dane z roku akademickiego 2018/2019).

Ilu z tych studentów wróci do miasta? W chwili obecnej zainteresowanie pokojami na wynajem spadło o 60 % w porównaniu do ubiegłego roku, a studentów z zagranicy brak.

Czy dla studiujących w formie hybrydowej powstaną jakieś specjalne oferty? Przejrzeliśmy oferty hoteli – na chwilę obecną nie dysponują niczym, co jest skierowane do tej grupy. Czy prywatni inwestorzy się zdecydują? Zobaczymy.

Życie studenckie to nie tylko nauka, zatem jest szansa, że mimo braku zajęć studenci zawitają do Krakowa tak, jak przed laty.

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *