dom

Z meblami czy bez? Kiedy i dlaczego. Plusy i minusy.

Przed nami szczyt sezonu najmu. Na rynek wejdą nowe mieszkania, a ich właściciele mają dylemat, czy wynajmować mieszkanie umeblowane, czy puste.
Poziom umeblowania mieszkania jest zależny od segmentu klientów do których kierujemy swoją ofertę mieszkania na wynajem. Standardem w każdej kategorii mieszkań jest wyposażenie kuchni w podstawowe sprzęty AGD, takie jak płyta grzewcza, piekarnik (może to być równie dobrze kuchnia wolnostojąca), lodówka, pralka.
W mieszkaniach 2 pokojowych i większych niemalże standardem jest zmywarka do naczyń (45 cm przy kawalerkach i 2 pokojach, 60 cm przy większych).
W mieszkaniach na wynajem zwykle nie stosuje się suszarki lub pralko-suszarki, ale najemcy czasami przywożą ją w ramach własnego meblowania mieszkania lub domu.

  1. Pokoje

    Wynajmowane głównie dla studentów oraz młodych osób pracujących, wchodzących na rynek pracy. Ci najemcy poruszają się komunikacją miejską, nie mają swoich mebli i innych przedmiotów, z którymi nie mogą się rozstać. W tym segmencie mieszkanie powinno być umeblowane we wszystko co może się przydać na co dzień:
    – sztućce, talerze, kubki, garnki
    – kuchenka mikrofalowa
    – czajnik elektryczny
    – AGD, w tym piekarnik, pralka, lodówka, płyta elektryczna/ gazowa
    – w lodówce co najmniej jedna półka przypadająca na lokatora/pokój
    – w łazience ilość półek równa licznie pokoi
    – suszarka na naczynia
    – suszarka na ubrania
    – odkurzacz
    – w pokoju: łóżko, biurko, szafa, komoda, lampka
  2. Kawalerki, mieszkania jednopokojowe.

Najemcami są głownie studenci, młode osoby pracujące lub pary chcące mieszkać razem. Lista oczekiwanego wyposażenia jest nieco mniejsza:
sztućce, talerze, kubki, garnki
kuchenka mikrofalowa
– czajnik elektryczny
– AGD, w tym piekarnik, pralka, lodówka, płyta elektryczna/ gazowa
– lodówka
– suszarka na naczynia
– w pokoju: sofa, szafa, komoda, szafka RTV, stół do pracy lub biurko

3.Mieszkanie z 2 niezależnymi pokojami.

Jeżeli ofertę takiego mieszkania kierujemy do studentów, to oba pokoje wyposażamy jak w przypadku wynajmu na pokoje, natomiast jeśli wynajmujemy rodzinie, pokoje można zaaranżować zgodnie z ich przeznaczeniem – jeden na pokój dzienny, drugi na sypialnię.

– Pokój dzienny: komoda, stolik RTV,  sofa, stół, krzesła, stolik kawowy
– Sypialnia: łóżko szer. 140 cm – rozkładane lub wygodny, jednorodny materac na stelażu. Szafa, komoda, stolik przy łóżku.

Plusem zakupu mebli jest to, że w tym segmencie zdecydowana większość najemców oczekuje umeblowanego mieszkania. Jest grupa, głównie młode małżeństwa, która wynajmując puste mieszkanie kupuje swoje meble – stanowią oni jednak mniejszość na rynku najmu. Za meblami przemawia również fakt, że nie zawsze można zakupić meble z dnia na dzień. Jeżeli Właściciel ma wizję posiadania mebli polskiej produkcji, to może się okazać, że po zamówieniu musi na nie czekać 2-3 tygodnie, a często tak długo najemcy nie mogą czekać. Alternatywa zostaje marka mebli na literę I, niemniej nie dla wszystkich wynajmujących jest to zadowalająca opcja.

Korzyści płynące z wynajmu mieszkania bez mebli to z pewnością łatwiejsze rozliczenie kaucji (mniej zniszczeń, bo mebli nie bierzemy pod uwagę) i mniejsze koszty przy wyposażeniu mieszkania.

  1. Wynajmując mieszkania 3 pokojowe lub większe, a także domy.
    Wyposażanie ich w meble nie jest koniecznością. Jeżeli mamy meble, można nimi urządzić np. jeden z pokoi, pozostałe zostawić puste. W segmencie najmu, gdzie całkowity koszt miesięczny wynosi 3000-3500 zł i więcej, zdecydowana większość najemców posiada swoje meble i chętnie z nimi podróżuje. Najemca ze swoimi meblami to również najemca, który statycznie zechce pomieszkać dłużej w naszym mieszkaniu, aby zminimalizować koszty transportu.

W razie pytań/uwag zachęcam do kontaktu.
biuro (@) mistrzwynajmu.pl

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *